Správně se píše „děti spaly“. Nesprávná varianta by byla „děti spali“.
Rozhodující je zde shoda podmětu s přísudkem. Podstatné jméno „děti“ je v množném čísle a jedná se o pomnožné podstatné jméno rodu středního (i když označuje osoby). V množném čísle se u podstatných jmen rodu středního v přísudku používá přípona „-a“. Proto „děti spaly“.
„Když jsem přišla domů, děti spaly jako andílci.“
„Děti spaly celou noc bez jediného probuzení.“
„Všichni děti spaly, jen já jsem nemohla usnout.“
Synonymem k „děti spaly“ by mohlo být například „potomci odpočívali“ nebo „ratolesti dříímaly“. Tato synonyma se ovšem používají méně často a mají mírně knižní nádech.
Spojení „děti spaly“ znamená, že děti, což jsou mladí lidé nebo potomci, se nacházely ve stavu spánku, tedy v přirozeném stavu odpočinku, kdy je aktivita mozku a těla snížena.
Shoda podmětu s přísudkem je v češtině poměrně složitá a často dělá lidem problémy. U podstatných jmen rodu středního v množném čísle je třeba si dávat pozor, aby se v přísudku použila správná přípona „-a“.
Termín Kabala
Děti mohly
Kvítko
Daní aktéři
Životopis Lucie Šafářová?
Děti jsou sami doma
Význam slova Ortodoxní
Denně
Životopis Daniela Dejdarová?
Děti plakaly